• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 7

    mar

    2022

Nowy punkt odniesienia w dziedzinie zamkniętych słuchawek High End: recenzja Dan Clark Audio Stealth

Pomimo nazwy 'Stealth', słuchawki te nie pozostaną niezauważone jako nowy flagowy model izodynamicznych słuchawek z zamkniętym tyłem od Dana Clarke'a - jednego z głównych innowatorów w dziedzinie słuchawek High End. Wyposażono go w zaawansowany i opatentowany system AMTS (Acoustic Metamaterial Tuning System) oraz przetwornik czwartej generacji (o 20% większy niż w ETHER 2). Prace nad Stealth trwały cztery lata, a dziś ocenimy efekty tej długiej i żmudnej pracy.

Od MrSpeakers do Dan Clark Audio: historia firmy

Wzornictwo i komfort

W przypadku swojego nowego flagowego zamkniętego typu, kalifornijski producent zainspirował się samolotami typu stealth, i to na więcej niż jeden sposób. W konstrukcji słuchawek Stealth z obudową wykonaną z karbonu, aluminium i tytanu łatwo dostrzec oryginalny kształt i wizualne podobieństwa do F-117 Nighthawk (co najczęściej sugeruje się mówiąc o technologii stealth). Jednak podstawową ideą stojącą za nazwą jest to, że słuchawki powinny "zniknąć" z głowy po włączeniu odtwarzania, pozostawiając jedynie czystą przyjemność płynącą z muzyki.

Dan Clarke zawsze stawiał na pierwszym miejscu wygodę, stres: "Jeśli słuchawki nie są wystarczająco wygodne do dłuższego słuchania, to jest to wada w ich konstrukcji". Dlatego też zawsze starał się tworzyć lekkie słuchawki douszne. Otwarty ETHER 2 jest jednym z najlżejszych magnetofonów, ważąc zaledwie 290g. Stealth waży 415g, nieco ciężej niż zamknięty ETHER C Flow, ale wciąż mniej niż większość topowych izodynamicznych (jak również dynamicznych) słuchawek High End.

Stealth zachowuje kształt kropli z kubków AEON, ale są one nieco większe z powodu nowego sterownika. Nowość odziedziczyła po AEON także wygodną obrotową konstrukcję, która pozwala na przenoszenie słuchawek w bardzo kompaktowym etui. Tak duża poręczność to niespotykany luksus jak na flagowy model.

Miseczki słuchawek wykonano z karbonu i aluminium, a mechanizm mocowania miseczki i pałąka ze stopu niklowo-tytanowego. W odróżnieniu od AEON pałąk jest samoregulujący w stylu słuchawek Audio-Technica. Jest to bardzo poręczny dodatek, eliminujący potrzebę dodatkowego ruchu - wystarczy założyć słuchawki na głowę, a pałąk sam się rozciągnie do pożądanej długości.

Sama nakładka, podobnie jak poduszki słuchawki, wykonana jest z wegańskiej skóry proteinowej, natomiast wewnętrzna strona poduszek słuchawki, która ma kontakt ze skórą, wykonana jest z miękkiego kompozytowego zamszu (również nie pochodzącego od zwierząt). Poduszka jest ozdobiona przeszyciami czerwoną nicią, ze specjalnym ornamentem po wewnętrznej stronie dla poprawy komfortu i dystrybucji ciepła oraz logo na zewnątrz.

Oczywiście słuchawki są ręcznie montowane w siedzibie Dan Clark Audio w San Diego i wykonane w najwyższym standardzie. Konstrukcja Stealth jest po prostu nie do pogardzenia, bo działa zgodnie z założeniami - słuchawki są naprawdę niesamowicie wygodne. Co więcej, Stealth nie ma w swojej grupie cenowej konkurentów ze składaną konstrukcją.

Do słuchawek dołączony jest kabel Dan Clark Audio VIVO premium z posrebrzanej miedzi beztlenowej, w naszej wersji o długości 3 metrów z symetrycznym wtykiem XLR.

Technologie

Zespół Dan Clark Audio nie na darmo zmarnował cztery lata na opracowanie Stealtha; stworzył całkowicie nowy przetwornik i zastosował pionierską technologię AMTS (Acoustic Metamaterial Tuning System).

Na początku prac nad nowym, zamkniętym modelem, firma planowała przeszczepić sterownik z open-source'owego ETHER 2 do obudowy typu ETHER C Flow, ale to się nie udało. Sterownik ETHER 2 nie reagował prawidłowo na dynamikę stojącego za nim kubka. Zespół Dana Clarke'a postanowił więc stworzyć nowego kierowcę od podstaw.

Przetwornik planarny w Stealth nadal wykorzystuje podstawow± technologię V-Planar z układem magnetycznym single-ended, ale przetwornik czwartej generacji jest o 20% większy niż w ETHER 2 (50x76mm w porównaniu do 45x71mm).

Większy przetwornik oznacza również większą membranę, a zatem wymaga zwiększonego poziomu kontroli nad jej dokładnością. Aby to osiągnąć, Dan Clark Audio wprowadził szereg zmian w konstrukcji przetwornika Stealth: jest to najcieńsza jak dotąd membrana firmy, opracowano dla niej nowy system napinania, a liczba magnesów została zwiększona do 11 na kanał. Dodatkowo, magnesy zostały przeniesione na zewnątrz przetwornika, wewnątrz mocno wytłumionej obudowy. W rezultacie poprawiono kontrolę zniekształceń i wyrównanie przetworników. Parametr tolerancji wynosi teraz około 1/4dB lub mniej, przy czym przetworniki są już dopasowane wewnątrz obudowy słuchawek, a nie osobno.

Wreszcie, najbardziej innowacyjnym aspektem konstrukcji Stealth jest AMTS (Acoustic Metamaterial Tuning System) umieszczony pomiędzy przetwornikiem a uchem. Po pierwsze, zrozummy czym jest metamateriał. Metamateriał to materiał kompozytowy, którego właściwości wynikają nie tyle z właściwości jego elementów składowych, co raczej ze sztucznie stworzonej struktury. Metamateriały posiadają więc właściwości, które są technologicznie trudne do uzyskania lub w ogóle nie występują w przyrodzie, takie jak ujemna przenikalność dielektryczna i magnetyczna. Metamateriały akustyczne służą do transmisji, wychwytywania lub wzmacniania fal dźwiękowych o określonych częstotliwościach.

AMTS w słuchawkach Stealth to blok metamateriału o strukturze "plastra miodu", łączący precyzyjnie obliczone falowody, kontrolę dyfuzji, rezonatory ćwierćfalowe i rezonatory Helmholtza. Dyfuzja ogranicza powstawanie fal stojących, które mogą sprawić, że dźwięk o wysokiej częstotliwości będzie szorstki, męczący lub syntetyczny. W tym samym czasie rezonatory działają jak filtry, kształtując i dodatkowo wygładzając charakterystykę częstotliwościową od tonów średnich do najwyższych. AMTS tworzy również bardziej realistyczny i otwarty dźwięk w zamkniętej obudowie poprzez poprawę liniowości fazy.

W tym roku widzieliśmy już zastosowanie metamateriału w nagradzanych głośnikach KEF LS50 Wireless II i LS50 Meta, ale w innym celu. Zastosowano w nich syntetyczny materiał o złożonej, labiryntowej strukturze, który pochłania do 99% niepożądanych dźwięków zza głośnika. Oczywiste jest, że w przyszłości metamateriały będą coraz częściej wykorzystywane w tuningu słuchawek i głośników, a Stealth jest jednym z pierwszych, którzy to zrobili.

Dźwięk

Nie dajmy się zniechęcić, Stealth to najlepsze słuchawki Dan Clark Audio do tej pory i nowy punkt odniesienia w kategorii słuchawek zamkniętych. Oszałamiająca szczegółowość i dynamika, z naturalnym i zrównoważonym dźwiękiem w stylu Harman target curve, pozbawionym jednak klasycznych problemów konstrukcji słuchawek zamkniętych. Słuchając muzyki w Stealth, szybko zapominasz, że masz na sobie zamknięte słuchawki.

Dan Clarke obiecał poziom szczegółowości i szybkość działania na poziomie elektrostatów. To może być moment na (gorącą) dyskusję, ale Stealth podkradli się co najmniej bardzo blisko. Poczucie szczegółowości jest często tworzone przez nacisk na rejon wysokich tonów, czego drugą stroną może być zmęczenie przy dłuższym słuchaniu, więc zespół Dana chciał osiągnąć jak najbardziej szczegółową odpowiedź bez niepotrzebnego rozjaśniania dźwięku. Chociaż, zgodnie z "krzywą" Harmana, Stealth wciąż ma podbicie w wysokich częstotliwościach, równowaga powietrza i przejrzystości jest bardzo dobra, bez szorstkości w wysokich tonach. Bas jest głęboki, z doskonałą ekspansją w obszarze subbasu, ale nie nadęty. Mamy tu zanurzenie w średnicy, przez co kopnięcie basu nie jest może najbardziej ważkie, ale pomaga to dobrze odseparować instrumenty i nie maskuje pięknej i dość gładkiej średnicy.

Każdy, kto chciałby skonfrontować Stealtha twarzą w twarz z elektrostatami pod względem poziomu szczegółowości, zapewne postawi na nagranie orkiestry symfonicznej i jesteśmy pewni, że będzie mile zaskoczony tym, jak łatwo i naturalnie te zamknięte słuchawki radzą sobie ze złożonym i delikatnym materiałem, jak łatwo wyławiają każdy instrument i definiują jego pozycję w przestrzeni. Autor po prostu włączył VI Symfonię Alfreda Schnittke i zapomniał o tym, co miał porównywać, zanurzając się w tym, co się dzieje.

Efekt powtarzał się przy każdej płycie, czy to klimatycznym death doomowym Dream Unending na Tide Turns Eternal, czy laserowo syntezatorowym, funkowym i psychodeliczno-rockowym hip-hopowym Aesop Rock na Spirits World Field Guide. Z grubsza dopasowana 'krzywa Harmana' w wykonaniu Stealtha gra każdą (dobrej jakości) płytę uderzająco dobrze.

Nie są to słuchawki referencyjne w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale są referencyjne pod względem swoich możliwości dla współczesnych zamkniętych słuchawek pełnowymiarowych. Cała ta błyskotliwość ma tylko jedną słabość - Stealth są dość żarłoczni, jeśli chodzi o zdobywanie mocy. Mimo pozornej poręczności konstrukcji, wzmocnienie przeciętnego odtwarzacza Hi-Res to dla nich zdecydowanie za mało. Cokolwiek słabszego niż Astell&Kern KANN ALPHA lub KANN CUBE nie pozwoli słuchawkom w pełni wykorzystać ich potencjału, przede wszystkim ucierpi na tym charakterystyka niskich częstotliwości.

Focal Stellia - z tego punktu widzenia nasi dotychczasowi faworyci w świecie słuchawek zamkniętych - są bardziej przenośne, choć nie mają składanej konstrukcji i są nieco cięższe. Stellia również posiada układ "w stylu Harmana", ale jest wiele różnic. Bas Stealtha jest głębszy, podkreślone są subbasy. Stellia nie ma tej głębi, ale jest podniesienie średniego basu, więc ilościowo bas jest odbierany jako bardziej ważki, a sam dźwięk jest nieco cieplejszy. Słuchawki Focal i Dan Clark Audio mają podobne podejście do środka, ale w topach damy pierwszeństwo Stealthowi, bo jest bardziej techniczny, ale mniej męczący brzmieniowo - zwłaszcza przy długich odsłuchach.

Wzmacniacze stacjonarne radzą sobie z Stealthami pewniej niż odtwarzacze przenośne. Stealth szczególnie przypadł nam do gustu w parze z niemieckim wzmacniaczem Nimbus US 5 (produkowanym przez Violectric i Lake People), choć najwyższy poziom wykonania tych słuchawek można docenić nawet z bardziej budżetowymi modelami.

Werdykt

Niewielka firma z San Diego wypuściła na rynek nie tylko kolejny topowy model - Stealth wyznacza nową poprzeczkę jakości dźwięku w kategorii słuchawek zamkniętych, zarówno z przetwornikiem planarnym, jak i w ogóle. Słuchawki te brzmią tak dobrze jak zamknięte, zbliżają się detalami do elektrostatycznych, mają sprytną i wygodną składaną konstrukcję. Wymagają one jednak dobrego wzmocnienia i kosztują sporo pieniędzy.

Niemniej jednak jest to innowacyjny i unikalny produkt wykonany ręcznie, który niesie ze sobą nie tylko najnowszą technologię, ale również szalenie fascynujące brzmienie. Dan Clark Audio Stealth został już uznany za produkt roku przez szanowany portal Headphone Guru, jesteśmy pewni, że to dopiero pierwsza z wielu nagród. Aby przekonać się o doskonałych właściwościach Stealth, zapraszamy do odwiedzenia salonów Dr.Head.

DHA 2021

WINNER

Dan Clark Audio Stealth VIVO XLR 3m

Kabel balansujący: tak

Marka: Dan Clark Audio

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Dodaj do ulubionych Dla porównania 339&nbsp990&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup online Szybki podgląd

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie w naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na czacie!

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl