• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 10

    lut

    2022

Recenzja słuchawek planarnych Oppo PM1

To się zdarza. Słynny sportowiec zostaje poetą. Minister obrony zostaje malarzem. A twórcy odtwarzaczy Blu-ray i smartfonów nagle wprowadzają na rynek audiofilskie słuchawki z najwyższej półki. Zazwyczaj takie intrygujące zwroty akcji rzadko kończą się dobrze. Żaden słynny sportowiec nie otrzymał nigdy Nagrody Nobla za poezję, żaden minister obrony nie otrzymał miejsca w Luwrze. Ale czasami sprawy mają się inaczej. Poznajcie słuchawki planarne. Jedna z tegorocznych audiofilskich sensacji. Pierwsze słuchawki z firmy, która do tej pory specjalizowała się w innych produktach, błyskawicznie zdobyły główną nagrodę EISA 2014! W branży High End jest to mniej więcej to samo, co Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Dobry powód, by posłuchać laureatów.

Trochę liryzmu

Jeśli chodzi o poważne słuchawki High End, te same znajome nazwy zazwyczaj są prawdziwe. Sennheiser, Beyerdynamic, AKG. Wszystkie te marki mają solidną reputację, godną szacunku - przynajmniej od pół wieku - historię i wspaniałe osiągnięcia. Z OPPO wszystko jest inne! Ma on ledwie ponad dziesięć lat. Jej usługi dla audiofilów do niedawna ograniczały się do gamy zaawansowanych odtwarzaczy DVD i Blu-ray. Kiedy OPPO ogłosiło swoje plany ekspansji na rynek osobistego audio High End, pierwszą reakcją społeczności audiofilskiej było przewidywalne zdezorientowanie. "Kim w ogóle są ci ludzie i czego tu chcą?". Kiedy zaczęły pojawiać się szczegóły, zdumienie zastąpiła ciekawość. Okazało się, że zamiast skromnych modeli entry-level OPPO odważnie postanowiło uderzyć na rynek bezkompromisowymi flagowcami, nastawionymi na konkurowanie z topowymi produktami Sennheisera i AKG. I - co najważniejsze! - firma nie zdecydowała się na proste, dynamiczne słuchawki. Zamiast tego postawiono na bardziej wyrafinowaną i rzadką technologię - magneplanarne (izodynamiczne) radiatory dźwięku.

Trochę fizyki

Jaka jest różnica między magneplanarnym a konwencjonalnym głośnikiem? Aby udzielić oczywistej odpowiedzi, musimy przypomnieć sobie, jak działa głośnik. Jego sercem jest membrana połączona z cewką drgającą. Cewka reaguje na zmiany w sygnale dźwiękowym i porusza membraną. Membrana wibruje, wytwarzając słyszalne wibracje. W idealnej sytuacji membrana powinna poruszać się płynnie, podobnie jak tłok w pompie. W rzeczywistości membrana wcale nie zachowuje się jak tłok; nagłe wstrząsy powodują jej odkształcenie w miejscu połączenia z cewką drgającą. Stąd fałszywe nuty w dźwięku, z którymi konstruktorzy głośników niestrudzenie walczą. Niektórzy inżynierowie rozwiązali ten problem w najbardziej radykalny sposób: wyjęli cewkę z głośnika i rozwinęli ją. Następnie starannie przyspawali odwijany przewodnik do powierzchni membrany, tworząc delikatną, spiralną ścieżkę, i umieścili go - membranę - w stałym polu magnetycznym pomiędzy parą magnesów. W ten sposób narodził się planar. Zamiast stykać się z cewką drgającą, membrana w planarze jest z nią połączona w jedną całość. Dzięki temu jest on wolny od zniekształceń, a dźwięk od zniekształceń. To znacznie bardziej obiecujący schemat, jeśli chodzi o jakość dźwięku, ale jest znacznie trudniejszy do wykonania. Dlatego też nigdy tak naprawdę nie przyjął się w przemyśle audio, pozostawiając go entuzjastom. Skupiając się na planarnych przetwornikach, projektanci OPPO od razu wzbudzili zainteresowanie! Nawet uznane autorytety nie ryzykują angażowania się w tę kapryśną technologię, a tu bezczelnie zabrali się za nią debiutanci. Zastanawiam się, co oni zrobili? Nadszedł czas, aby w końcu rozpakować pudełko.

Poznawanie

Flagowe OPPO są bogato opakowane. Nie, to jest niedopowiedzenie! W rzeczywistości są one zapakowane po prostu luksusowo. Rozpakowując nieskromne drewniane pudełko, wraz z samymi słuchawkami wyjmujemy solidny futerał wykonany z mocnej tkaniny.

W komplecie z etui znajduje się dodatkowy przenośny kabel o długości 120 cm z wtyczką mini jack na końcu oraz para wymiennych poduszek słuchawki: jedna z prawdziwej skóry, druga z weluru.

Materiały w PM1 są najwyższej klasy: pałąk i muszle wykonane są z metalu, poduszki słuchawek wypełnione są naturalnym lateksem zamiast zwykłej pianki, a miedziany przewodnik w kablu jest odlewany w bardzo drogim procesie ciągłego odlewania OCC, w którym pojedynczy kryształ miedzi może być "rozciągnięty" na sto metrów lub więcej.

Nawet najbardziej drobiazgowe poszukiwania nie ujawnią tu żadnych śladów gospodarki! Wewnątrz kubków, wszystko jest również dość luksusowe: membrany emiterów planarnych są przygotowane w formie zastrzeżonej siedmiowarstwowej kanapki, której dokładny przepis Oppo starannie ukrywa przed konkurencją. Głównym celem tej złożonej struktury jest zapewnienie membranie optymalnej równowagi pomiędzy twardością i mobilnością. W przeciwieństwie do standardowej technologii planarnej, spiralnie ukształtowane ścieżki przewodzące są natryskiwane na membranę z dwóch stron, a nie z jednej, co zwiększa jej wydajność i czułość. Mówiąc o wrażliwości. W Oppo PM1 wynosi on aż 102 dB, wśród modeli planarnych jest to wartość bliska rekordowi. Wysoka czułość pozwala słuchawkom z powodzeniem działać nawet w połączeniu ze słabymi wzmacniaczami i czyni je doskonałymi towarzyszami urządzeń mobilnych - nie bez powodu twórcy upchnęli w zestawie skrócony kabel do zastosowań przenośnych. Kolejne argumenty przemawiające za scenariuszem przenośnym wynikają z ergonomii modelu. Słuchawki praktycznie nie ważą na głowie: mimo obfitości metalu w konstrukcji, ważą niecałe 400 gramów - jak na planary, zwykle skłonne do nadmiernej wagi, to wcale nie jest dużo. Komfortowe skórzane poduszki nauszników pozwalają Twoim uszom wciągnąć mnóstwo powietrza, a dzięki odpowiedniej sile docisku pozwalają Ci na wygodne noszenie ich przez wiele godzin. Słuchanie

Podczas słuchania muzyki od razu można zauważyć potężne basy, których można się spodziewać po parze dużych, podłogowych głośników, a nie po otwartych słuchawkach dousznych. Bas jest nie tylko głęboki, ale również znakomitej jakości: jest szybki, zwarty i dobrze zdefiniowany. Impuls jest energiczny i szybki jak błyskawica - to właśnie tutaj przetworniki planarne Oppo PM1 pokazują swoją zdecydowaną wyższość nad konwencjonalnymi kolumnami. Doskonale szczegółowy zakres basów nadaje słuchawkom solidne, gęste i mięsiste brzmienie. Nie tylko czujesz dźwięk przez bębenki, czujesz go niemal fizycznie! Średnica jest precyzyjna i wysokiej rozdzielczości, potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, czy warto przeznaczać dodatkowe miejsce na dysku twardym 24bit/192kHz na nagrania. Highrises brzmią wyraźnie większe i bardziej naturalne niż na konwencjonalnych płytach CD, scena jest rysowana ostrzej, a burzliwe orkiestrowe tutti są wreszcie wykonywane tak, jak powinny być - bez zahamowań i na luzie. W górnym zakresie OPPO gra ostrożnie i nieco sucho: po jasnych Audio-Technicach ich brzmienie na początku może wydawać się nadmiernie ciemne, ale po kilku minutach słuchania zaczynasz doceniać ich szlachetną powściągliwość, ciesząc się, że wysokie częstotliwości znają swoje miejsce i nie próbują rozsadzić ci umysłu. Słuchając Jamesa Blake'a i Lany Del Rey, jesteś zdumiony wpływem i oddziaływaniem tych słuchawek na wokal. Przybliżają uszy, dają intymność i głębię, wiernie odtwarzają najdrobniejsze szczegóły nagrania i sprawiają, że utwór, którego słuchałeś setki razy, znów brzmi świeżo i wyraziście. Z tymi słuchawkami muzyka to prawdziwa przyjemność! Nawet jeśli nie słuchasz go dla przyjemności, ale do pracy.

Wynik końcowy

Czasem cuda się zdarzają, pierwszy naleśnik nie wychodzi zły, a debiut firmy spoza branży na rynku osobistego High End audio okazuje się prawdziwym przełomem. OPPO PM-1 jest tego przykładem! Drogie słuchawki z rzadko spotykaną technologią magneplanarną, które warto kupić nie dla znanej marki, ale dla wybitnego dźwięku. Dźwięk godny najwyższej nagrody EISA!

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl