• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 18

    cze

    2015

Kino domowe, czy system dwukanałowy?

dobre kino domoweGdy mamy do czynienia z najbardziej zaawansowanymi użytkownikami tak sprzętu audio, jak i wideo, jednego możemy być pewni – są to osoby, które doskonale wiedzą, jakiego rozwiązania poszukują. Owszem, często i oni mają poważne dylematy, w zdecydowanej większości przypadków dotyczą one jednak przede wszystkim tego, skąd wziąć środki finansowe niezbędne na sformalizowanie zakupu. Osoby, które nie mają jeszcze podobnego doświadczenia, nie mogą mówić o podobnym komforcie. Często zadają pytania i potrzebują maksymalnie wnikliwych odpowiedzi. Jeden z częściej pojawiających się dylematów związany jest z wyborem, jakiego należy dokonać pomiędzy stereo dwukanałowym oraz wielokanałowym kinem domowym. Sama analiza rynku sprawia, że kino domowe wydaje się rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym. Często można jednak usłyszeć o tym, że jest to, przede wszystkim, zasługa panującej obecnie mody, różnica nie jest bowiem duża i wcale nie ujawnia się tak często, jak mogłoby się nam wydawać. Największe zaskoczenie można przeżyć, analizując oba systemy pod kątem przyjemności, jaką daje odtwarzanie muzyki, okazuje się bowiem, że posiadanie kina domowego wcale nie poprawia jakości, tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na rynku muzycznym dominują rozwiązania dwukanałowe.

Z sytuacją taką mamy do czynienia już od jakiegoś czasu, symptomatyczne wydaje się zaś to, że niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie doszło do jakichś zmian o kluczowym znaczeniu. Gdy zaś mamy nagrania dwukanałowe, do ich odtwarzania z pewnością wystarczy nam dwukanałowy sprzęt. Sprzęt wielokanałowy nie podniesie jakości. Owszem, często możemy usłyszeć o wielokanałowych efektach specjalnych, nie da się jednak ukryć, że tak naprawdę, z jakością odtwarzania muzyki nie mają one nic wspólnego. Naturalnie, sytuacja się zmienia, gdy zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które będzie wykorzystywane do odtwarzania filmów, tu bowiem większa liczba kanałów pociąga za sobą wymierne korzyści.

kanały audioŚcieżki filmowe już od jakiegoś czasu stosują zapis wielokanałowy, odpowiedni system pozwoli więc na wyciągnięcie z nich maksimum korzyści. Ścieżka filmowa, którą odtwarza się z wykorzystaniem sprzętu dwukanałowego, nie traci wiele, nie można jednak utrzymywać, że różnica w ogóle nie istnieje. W pierwszej kolejności wiąże się z utratą warstwy efektów przód-tył, w dalszej zaś pozbędziemy się barwy, dynamiki oraz niektórych efektów przestrzennych. Tu warto zresztą podkreślić, że zawsze duże znaczenie ma wyższa klasa elektroniki i kolumn, jej zastosowanie pozwala bowiem na poprawę jakości dźwięku. Jeśli więc mamy do czynienia z wymagającym kinomanem, kino domowe będzie najlepszym rozwiązaniem, w innym wypadku można pomyśleć o systemie dwukanałowym.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl