• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 10

    lip

    2015

Podstawowe zasady użytkowania sprzętu audio

jak użytkować sprzęt audioJak sprawić by zakupiony przez nas sprzęt audio, czy to nowy czy używany służył bez zarzutów przez długi czas? Należy stosować się do kilku podstawowych zasad zawartych w poniższym tekście, które bez wątpienia przedłużą żywotność sprzętu o długi czas.

1. Odpowiednia wentylacja

Każdy sprzęt elektroniczny, audio swoją pracą produkuje dawki ciepła, które w nadmiarze może spowodować uszkodzenie sprzętu, skracając czas jego żywotności. By tego uniknąć, należy zapewnić elektronice odpowiednią wentylację, która neutralizuje ryzyko wystąpienia komplikacji. Szczególnie narażone na działanie ciepła są wzmacniacze, dlatego należy dbać o nie w specjalny sposób. Prócz ustalenia dużego poziomu wentylacji, warto zadbać o to by wzmacniacz ustawiony był w odizolowanym miejscu w taki sposób, by ułatwić przepływ powietrza przez urządzenie. Należy unikać ustawienia sprzętu typu "jedno na drugim". Jeśli jest to jednak konieczne, warto zrobić to w taki sposób, by wydzielający najwięcej ciepła sprzęt był na samej górze, problem tkwi jednak w tym, że urządzenie najcieplejsze bywa zarazem największe. Nie należy ustawiać sprzętu audio w ciasnych, zamkniętych przestrzeniach. Co ważne, zaburzenie wentylacji następuje przy kontakcie sprzętu z miękkimi tkaninami, a więc należy go unikać. Ryzyko wystąpienia kumulacji ciepła, jest zminimalizowane w przypadku wzmacniaczy klasy D, do tej grupy zalicza się wzmacniacze cyfrowe oraz impulsowe. Niemniej jednak, w ich przypadku należy stosować również pewne środki ostrożności.

jak używać sprzętu audio2. Odpowiednia ochrona przed promieniami słonecznymi

Unikanie kontaktu sprzętu z nasłonecznieniem, jest ściśle powiązane z problemem wentylacji, ponieważ w obu przypadkach, niespełnienie elementarnych warunków, nie tylko skraca żywotność wzmacniaczy, ale może spowodować uszkodzenie sprzętu. Chodzi tu konkretnie o to, że budowa wzmacniacza wstępnie nagrzana przez padające światło słoneczne znacznie utrudni oddawanie ciepła generowanego przez układy elektroniczne. Światło, powoduje również zmianę koloru obudowy, co wpływa na walory estetyczne. To jednak nie koniec konsekwencji. Światło przyspiesza proces zużywania innych elementów sprzętu audio, szczególnie tych wykonanych z pianek, gąbek oraz płyt optycznych, zwłaszcza te nagrywalnych. Dlatego warto zadbać o to, by wzmacniacze zlokalizowane były w miejscu odpowiednio zacienionym, które ochroni je przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Sprzęt audio, jest z założenia inwestycją na długie lata. By jednak sprzęt służył nam przez długie lata, należy zadbać o niego w odpowiedni sposób.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl