• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 20

    cze

    2015

Na co zwracać uwagę podłączając sprzęt audio?

jak podłączyć kolumnyUżywanie sprzętu audio nie wydaje się zbyt skomplikowane. Jeśli jednak chcemy długo cieszyć się jego walorami, powinniśmy przestrzegać przynajmniej kilku zasad. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że sprzęt nie ma prawa znajdować się w miejscach, w których realna jest groźba jego zalania lub zawilgocenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy na niebezpieczeństwo narażone byłyby końcówki kabli, czy też wnętrze urządzenia. Oczywiście, w sprzedaży dostępne są także rozwiązania charakteryzujące się podwyższoną odpornością na wilgoć i zalanie. Nigdy nie mamy jednak do czynienia z produktami przypadkowymi, zawsze informuje nas o tym bowiem kod IP.

Niestety, domowy sprzęt audio zazwyczaj nie posiada tego zabezpieczenia. W tym kontekście warto zresztą wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu, z którego dobrze jest zdawać sobie sprawę, gdy bowiem wnosimy zimne urządzenie audio do ciepłego pomieszczenia, musimy liczyć się z tym, że para wodna skondensuje się na układach elektronicznych takiego sprzętu. W takiej sytuacji łatwo może dojść do zawilgocenia, zaleca się więc, aby urządzenie takie nie było używane przez co najmniej kilkadziesiąt minut i miało dzięki temu czas na ogrzanie się. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem i w bezpieczny dla siebie sposób, nie powinniśmy zapominać także o złotej zasadzie mówiącej o tym, że wszystkie połączenia powinny być wykonywane wtedy, gdy jest on wyłączony. Jeszcze przed podłączeniem sprzętu do zasilania warto zresztą upewnić się, że wszystkie włączniki są w pozycji OFF lub 0. Jeśli istnieje taka możliwość, wszystkie kable zasilające powinny być podłączone do jednego gniazdka. Bardzo często okazuje się również, że popełniamy błędy zapominając o właściwej kolejności włączania oraz wyłączania kolejnych urządzeń. Pierwszym krokiem okazuje się upewnienie się, że regulator głośności znajduje się w pozycji zbliżonej do swojego minimum.

podłączenie głośnikówPotem należy już pamiętać o tym, że uruchamiania rozpoczyna się od źródła, a następnie kieruje się w kolejności, w jakiej do kolumn głośnikowych dociera sygnał. Odwrotna kolejność powinna zostać zastosowana wtedy, gdy wyłączamy sprzęt. Gdy w systemie audio posiadamy więcej urządzeń niż gniazd połączeniowych, wiele osób decyduje się na zastosowanie rozgałęźnika. Niestety, przyjmuje się, że jest to dość ryzykowna praktyka i zaleca się unikanie jej stosowania, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Znacznie bezpieczniejsza jest sytuacja, w której jedno źródło jest wykorzystywane do połączenia aż dwóch wzmacniaczy, bo źródło widzi dwa obciążenia podłączone równoległe. Nadal mamy do czynienia z ryzykiem nieprawidłowego działania albo usterki, jest ono jednak niewielkie.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl