• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 18

    maj

    2021

Schiit Asgard Amp

Oh, Schiit

Mój automatyczny korektor w edytorze tekstu podkreśli to! I nie, nie popełniłem błędu ortograficznego. To nazwa firmy, która sprzedaje wzmacniacze słuchawkowe.

Jak czytamy na ich stronie internetowej, Schiit został założony przez dwóch weteranów, pracujących wcześniej dla Sumo i Theta, obydwu uznanych marek w branży audio. Są oni dumni z tego, że ich produkty są "Made in USA", przy zachowaniu rozsądnych cen.

Schiit oferuje obecnie dwa produkty, Asgard i Valhalla. Miałem to szczęście, że udało mi się wypożyczyć Asgarda. Szybkie sprawdzenie na ich stronie internetowej ujawniło następującą specyfikację:

Impedancja słuchawek: 8-600 ohm Wzmocnienie: 5 (14db) Pasmo przenoszenia: 2Hz-200KHz, -3dB Maksymalne wyjście: 20V P-P THD: Mniej niż 0.1%, 20Hz-20KHz, przy 1V Topologia: W pełni dyskretny FET, klasa A single-ended, zero sprzężenia zwrotnego, nieodwracający, pojedynczy stopień wzmocnienia napięciowego Pobór mocy: 35W Wymiary: 9 x 6.75 x 2.25" Waga: 5 lbs Tak więc, najważniejsza liczba, której szukam - impedancja słuchawek do 600 omów. Poszukiwania wzmacniacza, który byłby w stanie napędzić moje wkładki AKG K240M+K701, wciąż trwają.

Co jest w tym Schiicie?

Opakowanie jest wystarczające, gdzie Asgard jest chroniony przed zwykłymi uderzeniami z transportu przez formowaną piankę. Jest zapakowany w pojedynczy kartonik. W komplecie jest porządny kabel zasilający, z instrukcją bezpieczeństwa. Dodatkowo Schiit dostarczył interkonekt RCA-3,5 mm, przejściówkę z 3,5 mm na 6,3 mm oraz cztery gumowe podstawki (jako nóżki). Wreszcie, jest też instrukcja obsługi, która na czterech stronach mówi wszystko, co trzeba wiedzieć, z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Jak na sugerowaną cenę detaliczną 249 USD, dostarczone akcesoria są zwyczajne. W rzeczywistości ich wygląd i jakość nie jest lepsza od interkonektów produkowanych w Chinach lub na Tajwanie, które można znaleźć w Ace Hardware lub True Value.

Jakość wykonania

Asgard i Valhalla mają tę samą dwuczęściową obudowę w kształcie litery C. Wykończenie jest przyzwoite, ale nie znoszę śrub na górze i na dole. Są one męczące dla oczu i mogły zostać zaprojektowane w taki sposób, że śrubki są po bokach. Lepiej przykleić gumowe nóżki, żeby dolne śrubki nie porysowały akrylowej półki, jak to mam ja. Gałka głośności jest również wykonana z aluminium i jest przyjemna w dotyku.

Wyłącznik sieciowy jest bardzo dobrej jakości, gdyby nie to, że jest mały. Wykonuje swoją pracę i jest solidny w dotyku.

Elementy sterujące i obsługa

Z przodu znajduje się wszechobecne pokrętło regulujące głośność. Bardzo jasny znacznik pokazuje minimalną głośność na godzinie 7, a na godzinie 5 maksymalną głośność. Po jego prawej stronie znajduje się żeńskie gniazdo 6,3 mm do podłączenia słuchawek. Nudna, blada, biała dioda LED zapala się, gdy do urządzenia podłączone jest zasilanie.

Z tyłu, dwa przyzwoite żeńskie gniazda RCA przyjmują sygnał wejściowy z Twojego źródła. Wyłącznik sieciowy pozwala włączyć/wyłączyć wzmacniacz. Na koniec gniazdo IEC, do którego można podłączyć dostarczony w komplecie kabel zasilający, lub własny.

Urządzenie będzie się bardzo nagrzewać, w krótkim czasie, ale nie jest to powód do alarmu. W rzeczywistości, instrukcja obsługi powie ci jak jest.

Konfiguracja

Analog:

Clearaudio Champion Magnum / Tangent linear-tracking tonearm / wkładka Transfiguration Axia -> Clearaudio SmartWire -> Clearaudio Basic Symmetry phonostage -> NAIM RCA-DIN interkonekt -> NAIM NAIT5i -> Oyaide Across 750 RR interkonekt -> Schiit Asgard -> AKG K240M(701 padów) kabel stockowy | AKG K240S(701 padów) z kablem Oyaide HPC-X35.

Cyfrowe:

Odtwarzacz HDCD Harman Kardon HD750 -> interkonekt Verbatim -> NAIM NAIT5i -> interkonekt Oyaide Across 750 RR -> Schiit Asgard -> kabel AKG K240M(701 padów) | AKG K240S(701 padów) z kablem Oyaide HPC-X35

Z AKG K240M muszę podkręcić głośność do maksimum, żeby uzyskać satysfakcjonujący poziom dźwięku. To, o czym instrukcja wspomina jako "holy moly, moje uszy właśnie eksplodowały!" nie jest realizowane, pomimo deklarowanej mocy szczytowej 20V.

W przypadku AKG K240S, wskaźnik głośności znajduje się na godzinie 12 dla tego samego poziomu mocy wyjściowej.

Wrażenia

Wyrafinowanie. To pierwsze słowo, które przyszło mi na myśl, gdy odtworzyłem pierwszy utwór z kolekcji płyt CD podarowanych mi przez przyjaciela. Czy to jest właśnie sygnatura brzmienia Schiita? Bez przesłuchania Valhalli nigdy się tego nie dowiem. Ale to dobry początek. Posiadanie wzmacniacza, który oferuje wyrafinowanie i finezję to dla mnie dobry charakter.

Zrelaksowany. W większości materiałów, które grałem, Asgard prezentował je w zrelaksowany, wyluzowany sposób. Jest to dobre dla niektórych rodzajów muzyki, ale nie dla niektórych. W materiałach, w których szukam więcej rytmu i tempa, Asgard mi tego nie da. To bardzo subiektywny obszar, niektórzy to lubią, inni nie, tak jak ja. Domowy dźwięk Naima, który jest żywy, bardzo dynamiczny i muzykalny, który ja preferuję, to coś, czego inni nie lubią.

Sucha góra pasma. W porównaniu do AMB Labs Mini³ i Naima NAHA, górze Asgarda brakuje powietrza i atmosfery. Można by się spierać o specyfikację techniczną i deklarowane parametry. Więc dla ciekawskich, oto one:

Schiit Asgard, góra pasma: 200kHz, -3dB AMB Labs Mini³, góra pasma: >4MHz, -3dB Ale: Naim NAHA, górna granica: 72kHz, -3dB

Brakuje energii. W wielu przypadkach chciałem więcej od Asgarda. Muzyka, którą odtwarzam jest pełna energii i surowej mocy, ale Asgard nie chce mi jej dać w ten sposób. Brzmi to tak, jakbyś tam był, ale tak nie jest. To tutaj Naim NAHA pokona Schiita w porównaniu z Asgardem.

Podsumowanie

Schiit Asgard nie zawiódł mnie, po prostu nie oferował cech, których tym razem szukałem. Dla innych będzie jednak bardzo atrakcyjny.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl