• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 30

    lis

    2021

Jak wybrać kartę dźwiękową

Wewnętrzne i zewnętrzne karty dźwiękowe

Karty dźwiękowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Karty zewnętrzne to niezależne urządzenia, które podłącza się do komputera za pomocą złącza USB lub FireWire. Karty wewnętrzne podłącza się do gniazd rozszerzeń na płycie głównej wewnątrz komputera. Karty wewnętrzne o porównywalnej jakości są zazwyczaj tańsze ze względu na brak zewnętrznej obudowy. Wadą kart wewnętrznych jest zazwyczaj duże ryzyko narażenia komputera na słabe zasilanie i liczne zakłócenia. Zewnętrzne karty dźwiękowe są często łatwiejsze do opanowania ze względu na oddzielne zewnętrzne elementy sterujące i wejścia/wyjścia, które są pod ręką. Ponadto, zewnętrzna karta może współpracować zarówno z komputerami stacjonarnymi, jak i laptopami.


Karty dźwiękowe dzielą się na karty dźwiękowe do użytku domowego i karty dźwiękowe do użytku profesjonalnego. Karty profesjonalne wykorzystują złącza typowe dla sprzętu muzycznego, takie jak Jack 6,3 mm i XLR zbalansowany, natomiast karty domowe wykorzystują złącza RCA lub Jack 3,5 mm.

Konsumencka karta dźwiękowa NuForce Icon uDAC-2 i profesjonalny E-MU 0404 USB.

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Moc

W przypadku zewnętrznych kart dźwiękowych używany jest zewnętrzny zasilacz lub zasilanie z magistrali USB. W przypadku korzystania z zewnętrznego zasilacza karta dźwiękowa może działać lepiej, ponieważ nie jest zależna od głośnego zasilania komputera. Z kolei karty zasilane z magistrali USB są bardziej mobilne, gdyż nie wymagają dodatkowego gniazda zasilania i mogą pracować podłączone do laptopa w podróży.

ASIO

ASIO to specjalny protokół służący do przesyłania danych z programów do sterownika karty dźwiękowej. ASIO pozwala na przesyłanie dźwięku z oprogramowania do karty dźwiękowej bez zniekształceń. Drugą opcją, która jest wymagana tylko przez muzyków, jest ustawienie minimalnego poziomu opóźnienia dla sygnału z programu do karty dźwiękowej, co jest przydatne podczas grania/nagrywania instrumentów na żywo.

ASIO4ALL

Jest to darmowy sterownik, który dodaje obsługę ASIO dla dowolnej karty dźwiękowej. Z punktu widzenia jakości dźwięku i dokładności transferu danych sterownik niestety nie zapewnia bitstreamingu i jest potrzebny w przypadkach, gdy karta dźwiękowa nie posiada własnego wsparcia ASIO, a program, z którym pracujemy, może wyprowadzić strumień dźwięku tylko w ASIO.

WASAPI

W przypadku systemów Windows 7 i 8 alternatywna opcja dostarczania dźwięku bez zniekształceń jest dostępna za pośrednictwem interfejsu WASAPI, ale obsługuje ją mniej programów audio. WASAPI jest alternatywą dla ASIO dla dokładnego odtwarzania muzyki.

Obsługa mikrofonów i zasilanie phantom

Istnieją różne rodzaje mikrofonów, ale większość współczesnych to mikrofony dynamiczne i pojemnościowe/elektretowe. Pierwszy typ nie wymaga osobnego zasilacza i współpracuje zarówno z domowymi, jak i profesjonalnymi kartami dźwiękowymi. Drugi typ mikrofonu wymaga zasilania phantom, które wynosi około 5V dla mikrofonów domowych i 12 do 48V dla mikrofonów profesjonalnych. Z tego powodu domowe mikrofony pojemnościowe/elektretowe nie mogą być podłączane do kart profesjonalnych (zasilanie phantom będzie zbyt wysokie i mikrofon może zostać uszkodzony), a profesjonalny mikrofon podłączony do karty krajowej nie będzie działał z powodu niewystarczającego zasilania phantom.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl