Jak przygotować się do zakupu kina domowego?
Gdy mówimy o kinie domowym, nie możemy nie dostrzec tego, że w naszym kraju jest ono zjawiskiem stosunkowo nowym. Jego dynamiczny rozwój przypada przecież na początek dwudziestego pierwszego wieku. Co więcej, dopiero od niedawna możemy mówić, że pierwszy okres jego rozwoju, wypełniony błędami, których nie dało się uniknąć, mamy już za sobą, a co za tym idzie, możemy cieszyć się rozwiązaniem, dla którego charakterystyczna jest coraz wyższa jakość. Jeśli zatem zależy nam na kinie domowym, które będzie rozwiązaniem rzeczywiście atrakcyjnym, nie można liczyć na nią bez konieczności rozważenia kilku kwestii. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście wymiary, a w dalszej kolejności również kształt i kubatura pomieszczenia, w którym będzie znajdować się zakupiony przez nas zestaw. Jeśli nie zadbamy o te informacje, zakup już na samym starcie okaże się chybiony.
Tu szczególnie duże znaczenie wydaje się mieć określenie, w jakim miejscu znajdzie się odbiornik TV opcjonalnie wymieniony na ekran z projektorem. W pierwszym przypadku problem nie jest zbyt duży, a kluczowe znaczenie ma przede wszystkim określenie tego, gdzie znajduje się centralne miejsce salonu. Sprawa zaczyna się komplikować wtedy, gdy interesuje nas ekran z projektorem, a doświadczenie podpowiada, aby w takiej sytuacji zdać się na sugestie udzielone przez fachowca mającego większe doświadczenie w tym zakresie. Nie można zapominać i o tym, że wybór ekranu i projektora nie może uwzględniać wyłącznie kwestii związanych z ilością światła, z jakim mamy do czynienia w pomieszczeniu. Owszem, jest ono ważne, wcale nie mniejsze znaczenie ma jednak również klasa ekranu oraz jego parametry techniczne.
Szczególnie ostrożnie należy przy tym podchodzić do kwestii, które wiążą się z wielkością ekranu, choć nie bez znaczenia jest też jego odległość od projektora. Oba parametry są ze sobą ściśle powiązane. Odległość sześciu metrów nie musi być wystarczająca na wypełnienie obrazem całej ściany, a nawet, jeśli się to uda, należy liczyć się z tym, że będzie to obraz charakteryzujący się bardzo niską jakością. Kino domowe powinno gwarantować przede wszystkim znakomitej klasy obraz, choć nie bez znaczenia wydaje się być również odpowiednia oprawa dźwiękowa. Jeśli więc chcemy cieszyć się w pełni z jego możliwości, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czy konfiguracja 7:1 jest nam rzeczywiście potrzebna. Czasem wystarczy zwykłe pięć głośników oraz towarzystwo subwoofera, a efekt nie jest wcale gorszy. Gdy myślimy o instalacji kina domowego, już na samym początku powinniśmy mieć świadomość tego, że będzie nam potrzebne konkretne okablowanie, a te wcale nie musi być tanie. Tu znowu warto poszukać wsparcia ze strony firmy, która regularnie zajmuje się profesjonalnymi instalacjami audiowizualnymi, może się bowiem okazać, że unikniemy dzięki temu przyszłych problemów z okablowaniem.