Jak ustawić kolumny?
Nieodłącznym elementem dobrej jakości dźwięku jest samo ustawienie jego źródła, a więc kolumn. Jak ustawić kolumny dźwiękowe, by wydobywający z nich dźwięk był wręcz krystaliczny? Wystarczy zastosować się do poniższych zasad.
1. Należy zachować minimalną odległość od ścian, bowiem niektóre kolumny zaprojektowane są w taki właśnie sposób, by sprawdziły się zarówno w zabudowie jak i przy ścianie. Dokładne informacje dotyczące ustawienia, powinny znajdować się w instrukcji obsługi sprzętu. Niemniej, najbardziej uniwersalną odległością jest 50 lub 60 cm, obejmuje nie tylko odległość od ścian, ale i samego słuchacza oraz innych większych sprzętów elektronicznych.
2. Równie istotną kwestią, co odległość jest wysokość ustawienia kolumn. Ogólnie rzecz biorąc, wysokość ustawienia obydwu kolumn powinna być taka sama. Jeśli w grę wchodzą kolumny "podłogowe", to wystarczy ustawić je w taki sposób, by były na wysokości słuchacza. Mimo to, warto zapoznać się z treścią instrukcji, czy producent nie zalecił innego rozwiązania. Warto również sprawdzić jakość dźwięku, sprawdzając ustawienie kolumn w różnych kompilacjach, co pozwoli sprawdzić czy ustawienie kolumn jest prawidłowe. Jeśli przy tego typu zmianach położenia nie ma zmian dźwięku oznacza to, że kolumny mają zakres równomiernej charakterystyki kierunkowej. Ta praktyczna metoda, jest wspaniałą alternatywą dla techniki teoretycznej, bo pozwala na zaobserwowanie zmian, płynących z różnego rodzaju ustawienia kolumn. Niemniej, jest to metoda prób i błędów, dla tej metody nie ma żadnych instrukcji.
3. Warto również wykorzystać metodę ustawienia kolumn, która bazuje na figurze trójkąta równobocznego. Ogólnie rzecz biorąc, wierzchołkami trójkąta będą właśnie kolumny, a bok, czyli odległość kolumn wynosi średnio od 1,8 do 2,5 m. Ta odległość zależna jest oczywiście od metrażu pomieszczenia, bowiem w mniejszych pokojach, odległość pomiędzy kolumnami będzie proporcjonalnie mniejsza, zaś w większych pomieszczeniach istnieje możliwość szerszego rozstawienia.
4. Ważną kwestią ustawienia kolumn jest również oś, w stosunku do miejsca odsłuchu. Głównie, zastosuje się zasadę ustawienia kolumn na wprost. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie z osiami skierowanymi na miejsce odsłuchu. Tu również, istnieje możliwość eksperymentowania, by uzyskać prawidłową stereofonię. To rozwiązanie jest najbardziej optymalnym, ponieważ sam kierunek osi, również zależy od kształtu i metrażu pomieszczenia. Niemniej, jeśli praktyczne eksperymentowanie jest za dużym obciążeniem, warto zastosować ustawienie na wprost do miejsca odsłuchu.
5. Aby stworzyć idealną stereofonię, warto pamiętać również o zachowanie swobodnej przestrzeni pomiędzy kolumnami a słuchaczem.