• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 25

    cze

    2015

Podstawowe zasady ustawienia kolumn

jak ustawić kolumny w kinie domowymUstawiając kolumny, warto rozpatrzyć dwie podstawowe kwestie. Pierwszą z nich jest samo ustawienie pod kontem konfiguracji, a więc wzdłuż, w poprzek lub po skosie. Drugim aspektem jest optymalizacja położenia w ramach wybranej koncepcji. Niemniej jednak oba aspekty są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ wybrana optymalizacja, może niekiedy wywołać odmienne ułożenie kolumn. Zaawansowane porady dotyczące optymalizacji, często wymagają dużych pokładów zaangażowania ze strony słuchacza, bowiem często bazują na skomplikowanych procedurach, a więc długotrwałych eksperymentach, pomiarach geometrycznych, czy nawet akustycznych. Jeśli jednak wymagamy optymalnego efektu, warto zastosować się do podstawowych zasad ustawienia kolumn oraz miejsca odsłuchu, których wykorzystanie pozwoli uniknąć podstawowych błędów.

1. Pierwszą z podstawowych zasad jest zadbanie o symetrię pracy kolumn, co oznacza, że wszystkie elementy wystroju pomieszczenia włącznie z meblami, akcesoriami oraz sprzętem audio musi być ustawione ściśle symetrycznie względem siebie. Jest to nieodłączny sposób, by kolumny pracowały w podobnych warunkach akustycznych. Jeśli odległość kolumn od ścian wynosi średnio 1,5 m, to to ich zróżnicowanie dla lewej i prawej kolumny stwarzać problemu. Niemniej jednak, nie zaleca się różnej odległości ustawienia poszczególnych kolumn oraz by ściany w pobliżu kolumn różniły się mocno swoimi właściwościami ( np. z jednej strony ściana nośna, z drugiej regips). W przypadku braku symetrii, może w konsekwencji zaburzyć odtwarzanie jednakowych sygnałów z obydwu kanałów, a więc zniekształcić obraz stereofonii.

2. Sprawa symetrii, jest równie ważna w stosunku do otoczenia miejsca odsłuchu. Adekwatnie, jak w przypadku ułożenia kolumn ważne jest, by żadne kanciaste, niesymetryczne elementy nie zaburzały przepływu dźwięków, odbitych docierających do lewego i prawego ucha.

schemat ustawienia kolumn audio3. Warto pamiętać o tym, że nie każde miejsce, kąt w pokoju nadaje się do ułożenia kolumn, są to miejsca których należy unikać, zarówno pod kątem ustawienia kolumn i słuchacza. Jak je rozpoznać? Jeśli w grę wchodzą pomieszczenia o nieregularnych kształtach, to nie ma konkretnych zasad, które sugerowałyby takie miejsca. Jeśli jednak, są to pokoje przypominające prostopadłościan, to zwykle punkty te znajdują się w proporcjach 1/4 lub 1/2. Zasada ta,odnosi się zarówno do długości, szerokości jak i wysokości. Jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ miejsce odsłuchu, często przypada właśnie na centralny ośrodek pokoju. Niestety, ten problem wymaga kompromisu. Jak dokładnie sprecyzować te niekorzystne punkty w pomieszczeniu oraz te, które idealnie sprawdzą się jako miejsca odsłuchu? Używając zwykłej miary. Po wyznaczeniu tych fatalnych miejsc w pomieszczeniu, należy pamiętać jedynie o tym, by w tych punktach nie znajdowała się zarówno głowa słuchacza, jak i kolumna. W innym wypadku nastąpi pogorszenie, zaburzenie słyszalności basu oraz innych charakterystycznych tonów.

4. Najczęstszym błędem popełnianym w trakcie ustawiania kolumn, jest ich ustawienie w narożnikach pokoju. Efekt wizualny może jest niepowtarzalny, niemniej tradycyjne kolumny nie nadają się do takiego ułożenia.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl