• kontakt@ arkadiuszmakowski.czest.pl
  • 19

    maj

    2021

Recenzja iFi Audio NEO iDSD

iFi Audio NEO iDSD to nowy, kompaktowy, zintegrowany wzmacniacz słuchawkowy i DAC z obsługą MQA i Bluetooth LDAC. Jego cena wynosi 699,99 dolarów.

Disclaimer: iFi Audio NEO iDSD wysłany do nas na potrzeby tej recenzji jest próbką w zamian za naszą szczerą opinię. Dziękujemy iFi Audio za danie nam tej możliwości.

Więcej o produktach iFi Audio, które recenzowaliśmy na łamach Headfonics możecie przeczytać klikając tutaj.

Uwaga, ta recenzja ma 2 strony i jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2020, o których możecie przeczytać tutaj.

iFi rozwija karkołomne tempo w produkcji sprzętu audio. Nie tylko sprzęt, ale i akcesoria. Oni słuchają. Ostatnio wspomnieliśmy o potrzebie kabla Pentaconn 4,4 mm na 4,4 mm i oni to dostarczyli. Ale kiedy wspomnieliśmy o ulepszeniu ich konstrukcji i zapewnieniu nam jeszcze lepszej jakości reprodukcji dźwięku?

Tutaj patrzymy na ich nowy NEO iDSD i nie wygląda on jak typowy produkt iFi. Ale podobnie jak ich system muzyczny Aurora all-in-one. Choć muszę przyznać, że to całkiem interesujący produkt.

Zanurzymy się głęboko w tym wielofunkcyjnym, bogatym w kodeki, zbalansowanym urządzeniu Bluetooth 3 w jednym DAC/AMP. Czytaj dalej.

Technika w środku

Burr-Brown

Mógłbym pewnie pisać całymi dniami o wszystkich funkcjach technicznych iFi NEO iDSD, ale sercem NEO iDSD jest układ Burr-Brown.

Układ True Native jest ustawiony na bit-perfect i jest układem wielokrotnie używanym przez iFi ze względu na jego muzykalność, a ponieważ jest to układ dobrze znany iFi, udało się wycisnąć z niego maksimum możliwości, jakie ma do zaoferowania.

16 rdzeniowy XMOS

Tym razem iFi postawiło na nowy 16-rdzeniowy kontroler mikroprocesorowy XMOS, który towarzyszy Burr-Brown zamiast zwyczajowych 8 rdzeni. Ten układ XMOS może pracować z podwojoną prędkością zegara 2000MIPS, a także podwojoną pamięcią 512kb, która zapewni stabilny etap buforowania.

Podwyższa on również standard USB do najnowszego standardu SuperSpeed USB 3.0 B, który działa z prędkością 5.0Gbps. Dodatkowo, urządzenie korzysta z autorskiego firmware'u iFi, który najprawdopodobniej będzie można później aktualizować. W momencie pisania tego tekstu, nie było żadnego dostępnego.

Dekodowanie

iFi NEO iDSD posiada szeroką gamę kompatybilnych kodeków. Oczywiście, dostępny jest zwykły PCM i czy oczekiwalibyście czegoś mniej niż wsparcia dla 768/705.6/384/352.8/192/176.4/96/88.2/48 i do 44.1khz? PCM oczywiście nie będzie tu problemem.

A co z DSD? iFi NEO iDSD może pracować z pojedynczą, podwójną lub poczwórną prędkością DSD aż do DSD512, a także z prędkością 256/128/64. Tu również nie ma problemów. DXD również nie stanowi problemu dla NEO iDSD. Może pracować z prędkościami 768/705.6/384/352.8khz, z pojedynczą lub podwójną prędkością i jak mówi reklama, ale czekajcie, to nie wszystko.

iFi jest wielkie na punkcie kodeków i ich urządzenia są zwykle kompatybilne z MQA, więc oczywiście można odtwarzać MQA, a nawet streamować Tidal MQA do 384khz z telefonu przez Bluetooth 5.0, który iFi NEO iDSD również posiada. Może on również przesyłać MQA przez S/PDIF.

Filtr GTO z GMT

Jedyny filtr zastosowany w iFi NEO iDSD nie jest tak naprawdę filtrem. To co robi filtr GTO to dostosowanie latencji sygnału do naturalnej latencji mechanizmu słuchowego.

Wraz z filtrem GTO, jest również precyzyjny zegar GMT Femto, który utrzymuje bufor w ryzach i ta kombinacja eliminuje Jitter i inne anomalie fazowe, które mogą wystąpić w przeciętnych i powszechnych projektach cyfrowych obwodów audio.

Purystyczny projekt

Każdy system wyposażony w XMOS jest zdolny do uruchomienia korekcji DSP, ale iFi NEO iDSD nie wykorzystuje żadnego DSP i nie ma żadnych filtrów cyfrowych zastosowanych w jakimkolwiek miejscu obwodów.

Taka konstrukcja zapewnia czystość dźwięku, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów, potrzeba stosowania filtrów lub jakiejkolwiek korekcji DSP została wyeliminowana. Poprzez zastosowanie wysokiej jakości komponentów i prostej ścieżki w obwodach iFi zapewnia brak zmian w dźwięku aż do poziomu odtwarzania analogowego.

Myślę, że to działa, ponieważ brzmi czyściej i bardziej naturalnie w porównaniu z innymi urządzeniami iFi, których używałem, a które mają tendencję do ciepłego brzmienia z odrobiną podbarwień.

Bluetooth

iFi NEO iDSD wyposażono w nowy chipset Bluetooth Qualcomm QCC5100 5.0. Układ ten jest kompatybilny z praktycznie każdym formatem i może zapamiętać do 7 urządzeń w pamięci.

Na początek jest zwykły SBC, AAC, i aptX Jest też aptX HD, który zwiększa prędkość do 24bit z szybkością bitową 570kbps w porównaniu do 16bit 384khz szybkości bitowej konwencjonalnego aptX.

iFi NEO iDSD może również wykonać adaptacyjny aptX, który choć ma niższy bit rate i może wyprowadzić czystszy sygnał z 135db SNR, gdy jest używany na 420kbps bit rate w porównaniu do 120db na aptX HD. NEO iDSD obsługuje nawet aptX o niskiej latencji.

NEO iDSD obsługuje również LDAC, który może przesyłać dźwięk z prędkością do 990kbps przy 24/96kbps.

Na koniec listy NEO iDSD może również obsługiwać najnowszy kodek audio HWA LHDC, który działa z maksymalną prędkością 900kbps przy częstotliwości próbkowania 24/96. Te dwa wspomniane rozwiązania zbliżają wydajność Bluetooth do poziomu jakości FLAC.

PureWave

iFi wykorzystuje w NEO iDSD nowy typ układu scalonego o nazwie PureWave. Jest to nowa zbalansowana, symetryczna topologia dual-mono z krótką i bezpośrednią ścieżką sygnału dla każdego kanału.

iFi twierdzi, że jest to rozwiązanie o wyjątkowej liniowości i bardzo niskim poziomie zniekształceń. iFi twierdzi również, że konstrukcja ta eliminuje przesłuchy poprzez odseparowanie obu kanałów od siebie.

Technologia Trench Switching

iFi NEO iDSD wykorzystuje coś co nazywane jest technologią Trench Technology switching lub Vertical Trench VDMOS.

Technologia rowów bramkowo-drenowych (gate-drain engineered trench VDMOS) poprawia zdolność przełączania wysokiej częstotliwości przy niższym ładunku bramki, wykorzystując niejednorodne tlenki bramki, kształtowanie pola oraz metody równoważenia ładunku (super junction, RSO).

Prosta wersja jest po prostu cichym sposobem użycia przełączników, a układ przełączający śpi, budząc się tylko wtedy, gdy użytkownik dokonuje zmian.

Ta implementacja obsługuje również funkcję wyciszania, nie tylko dając całkowicie bezgłośny etap wyciszania, ale zapewnia, że nie słychać żadnych kliknięć i stuków podczas obsługi któregokolwiek z przełączników, zmiany źródeł lub po prostu włączania i wyłączania zasilania.

Komponenty

Lista komponentów użytych wewnątrz iFi NEO iDSD obejmuje wielowarstwowe ceramiczne kondensatory TDK COG, wielowarstwowe kondensatory Murata typu control o niskim ESR i wysokim Q. Cienkowarstwowe rezystory MELF oraz cewki Murata i Taiyo Yuden.

Zastosowano niskoszumowe układy scalone Texas Instruments, które charakteryzują się dużą przepustowością pasma unity-gain, bardzo niskimi szumami i zniekształceniami przy dużej wydajności wyjściowej. Odrzucają one również szumy z zasilania do 100 decybeli przy szerokim paśmie wyjściowym i wysokich szybkościach zmian.

iFi wykorzystuje również nowy, zaprojektowany przez siebie op-amp o ultra niskich zniekształceniach. Własne wzmacniacze operacyjne z serii OV przyczyniają się w dużej mierze do uzyskania ekstremalnie niskich poziomów szumów przy szerokim paśmie przenoszenia i ultra niskich zniekształceniach na poziomie 0.0001%.

Projekt

iFi NEO iDSD nie przypomina żadnego z poprzednich wzmacniaczy słuchawkowych iFi, ponieważ technicznie nie jest to zwykły wzmacniacz słuchawkowy. Ale poza tym, urządzenie to ma ekskluzywny wygląd.

Cała obudowa wykonana jest z litego aluminium, włącznie z pokrętłem głośności, które jest bardzo gładkie w obsłudze. Dołączona podstawka jest również wykonana z litego aluminium. Wykończenie jest kombinacją szczotkowanego aluminium, a niektóre inne obszary mają matowe wykończenie.

Urządzenie mierzy 8.4 x 5.7 x 1.6 i waży nieco ponad dwa funty przy 2.14lbs.

Ekran

iFi NEO iDSD został zaprojektowany tak, aby jego dźwięk był całkowicie neutralny i czysty, bez szumów. Projektanci zastosowali więc wyświetlacz OLED SilentLine, który unika szumów elektrycznych po wprowadzeniu do obwodu audio.

SilentLine OLED wyłącza się wewnętrznie, kiedy nie jest używany i odłącza się od obwodów, ale nadal wyświetla informacje.

Jedną z ciekawostek jest to, że ponieważ NEO iDSD może być używany w pozycji poziomej lub pionowej, wyświetlacz automatycznie odwróci się i dopasuje do orientacji urządzenia.

Pokrętło głośności z rezystorem krokowym

iFi NEO iDSD wykorzystuje analogowe pokrętło głośności, którego obsługa jest bardzo płynna. Działa ona jednak jak gałka cyfrowa. Nie wykorzystuje ono również silnika do zdalnego sterowania.

Dzieje się tak dlatego, że regulacja głośności odbywa się w domenie analogowej za pomocą drabinki rezystorowej, która jest sterowana mikroprocesorem.

Większość analogowych gałek głośności powoduje brak zrównoważenia kanałów, ale ta wydaje się radzić sobie dobrze. Przy najniższych ustawieniach głośności pozostaje cichy i nie generuje żadnych nienormalnych szumów podczas pracy. Jednak aby wydobyć z niego trochę głośności, musiałem przekroczyć więcej niż kilka zegarów, aby coś do mnie dotarło.

I/O

Panel tylny

Poza wejściem Bluetooth, iFi NEO iDSD posiada jeszcze kilka innych wejść z tyłu. Są w sumie cztery sposoby, na które można NEO zasilić. Pozostałe wejścia to cyfrowe wejście koaksjalne, wejście USB oraz wejście optyczne. Nie ma tu konwencjonalnych wejść liniowych.

Wejście USB to pełnowymiarowy port USB, który również zasila urządzenie. Jestem dyplomowanym technikiem komputerowym i zalecałbym użycie zewnętrznego zasilacza, jako źródła zasilania, aby odciążyć port USB komputera. W końcu NEO iDSD potrzebuje 2,5 ampera do optymalnej pracy.

NEO iDSD wyposażony jest w 5-voltową kostkę zasilającą iFi iPower, która jest doskonałym zasilaczem ściennym. Działa świetnie dostarczając czyste napięcie do NEO iDSD.

Na wyjściu otrzymujemy konwencjonalne, 2 woltowe wyjścia liniowe RCA. Dostępne są również 2 wyjścia XLR lewe i prawe, o napięciu do 7,7 V. Będą one doskonałe do podłączenia mocniejszego wzmacniacza słuchawkowego lub studyjnych głośników monitorowych.

Panel przedni

Przedni panel iFi NEO iDSD posiada dwa gniazda wyjść słuchawkowych. Jest tam pełnowymiarowe wyjście single-ended 6.35mm TRS o mocy wyjściowej 295mw i maksymalnym napięciu 3.25V. Jest też gniazdo wyjścia zbalansowanego Pentaconn 4,4mm. Port ten może dostarczyć maksymalnie 1040mw i maksymalne napięcie 6,4V.

Patrząc tylko na te liczby, sugerowałbym zakup zbalansowanego zestawu przewodów, ponieważ wyjście single-ended pozostawia nieco do życzenia, jeśli chodzi o surową moc. Szczerze mówi±c, 6.35mm w trybie single-ended czasami brakowało mocy, mimo że wydaje się to konserwatywn± ocen±.

Impedancja wyjściowa to akceptowalnie niski poziom 1 ohm z bardzo niskim poziomem zniekształceń 0.0015% przy 125mw, ale myślę, że ta liczba jest dość stabilna również przy wyższych mocach.

Pilot zdalnego sterowania

iFi NEO iDSD wyposażony jest w niewielki pilot zdalnego sterowania, który posiada kilka podstawowych funkcji. Służy do zwiększania i zmniejszania głośności oraz wyciszania. Można również przełączać wejścia, a nawet regulować jasność wyświetlacza.

Aby głośność działała, trzeba ustawić NEO iDSD na zmienną głośność, a urządzenie ma stałą i zmienną głośność przełączaną przez naciśnięcie przycisku głośności podczas włączania zasilania, aby uzyskać dostęp do tej funkcji.

Nie jestem pewien dlaczego, ale moje konkretne urządzenie nie było dostarczane z baterią do pilota. Posiadał on pokrywę ochronną na baterię, ale nie było w niej baterii. Używa ona baterii CR2025, a ja wolałbym bardziej powszechną CR2032, której miałem pod dostatkiem. Pasują i działają, ale mają lekkie wybrzuszenie na górze.

Akcesoria

Wspominałem już, że iFi NEO iDSD dostarczany jest z zasilaczem iPower 5 V oraz z podstawowym pilotem zdalnego sterowania, ale w zestawie znajduje się także kilka innych gadżetów.

W pudełku dostajemy niebieski kabel USB-C, który jest raczej krótki i bardziej nadaje się do laptopa. Jest też typowy dla iFi kabel RCA. Dostajemy również podstawkę, ponieważ NEO iDSD może być używany w pozycji poziomej lub pionowej, a ja już wspomniałem, że wyświetlacz dostosowuje się do orientacji i robi to automatycznie, co jest miłym akcentem.

Akcesoria obejmują również gumowe nóżki, które są potrzebne, ponieważ urządzenie ma tendencję do poruszania się, zwłaszcza podczas naciskania przycisków wejścia lub zasilania, więc trzeba będzie to robić w trybie dwuręcznym. Jest też zdejmowana antena Bluetooth, przejściówka z 3,5 mm na 6,35 mm, karta gwarancyjna i instrukcja obsługi.

  • Służę pomocą w wyposażaniu sal konferencyjnych, biur i domów w sprzęt audio - video

  • W swoim portfolio posiadam dziesiątki zadowolonych klientów

  • Podwykonawcy zajmują się pełnym zapleczem technicznym

O mnie
logo-footer

Arkadiusz Makowski - Twój przedstawiciel audio - video w województwie śląskim! Zapraszam do współpracy!

Najpopularniejsze kategorie
Polecamy
© Copywright Arkadiusz Makowski.Wszelkie prawa zastrzeżone. E-mail: kontakt@arkadiuszmakowski.czest.pl